prawo jazdy kat b Kalisz

Prawo jazdy kat b Kalisz i inne kategorie

Popularne prawo jazdy kat B Kalisz

Osoby, które posiadają prawo jazdy kat b Kalisz cieszą się dużą niezależnością. Większe zakupy, spontaniczny wypad za miasto czy codzienne podróże do pracy sprawiają, że trudno sobie wyobrazić życie bez tego dokumentu. Można zdawać je w różnych kategoriach. Na przykład B uprawnia do posługiwania się samochodem osobowym. Co warto o nich wiedzieć, decydując się na kurs na prawo jazdy Kalisz?

W sumie w Polsce jest aż 17 kategorii, w których można starać się o uprawnienia do kierowania różnego rodzaju pojazdami. Większość z nich dotyczy jednak osób profesjonalnie zajmujących się transportem towarów lub osób. Jednak część jest powszechnie znana. Poniżej prezentowane są najbardziej popularne kategorie prawa jazdy.

Kategoria A

W tej grupie wyróżnia się aż 4 podkategorie: AM, A, A1 i A2. Dotyczą one głównie motorowerów, skuterów i motocykli oraz czterokołowców, takich jak quad. Są one przyznawane w zależności od wielkości silnika i wieku. Na przykład prawko Kalisz w kategorii AM uzyska już 14-latek, ale A2 dopiero osoba pełnoletnia.

Kategoria B

Utarło się mówić, że uprawnia ona do prowadzenia samochodów osobowych. I to prawda, ale nie cała. Przede wszystkim pojazdy te nie mogą przekroczyć tak zwanej dopuszczalnej całkowitej masy 3,5 t. Natomiast w środku może być maksymalnie 9 miejsc siedzących, łącznie z kierowcą. Ponadto kategoria B pozwala prowadzić:

  • samochody z przyczepką do 750 kg,
  • motocykle i skutery o pojemności silnika do 125 cm3,
  • motorowery o pojemności do 50 cm3,
  • quad do 350 kg,
  • czterokołowiec,
  • pojazd wolnobieżny, jak koparka,
  • ciągnik i traktor z przyczepą lekką.

Małoletni od ukończenia 16 lat mogę natomiast starać się o prawo jazdy b1 Kalisz, dzięki któremu poprowadzą samochód do 400 kg lub 550 kg, jeśli posłuży tylko do przewozu towarów.

Kategoria C i D

Dla przykładu szkoła nauki jazdy Kalisz prowadzi także kursy na kategorie C i D. Ta pierwsza pozwala kierować samochodami o masie powyżej 3,5 t. Pod taki pojazd można będzie też podpiąć przyczepę lekką. Kierowcy autobusów natomiast zobligowani są to zdania egzaminu na prawo jazdy kategorii D. Pod pojęciem autobusu należy rozumieć pojazdy, które przewożą więcej niż 9 osób.