parkowanie dla niepełnosprawnych

Parkowanie dla niepełnosprawnych

Jak wygląda parkowanie dla niepełnosprawnych/

Parkowanie na specjalnie wyznaczonych miejscach to dla osób niepełnosprawnych olbrzymie udogodnienie. Najczęściej takie koperty znajdują się blisko wejść do sklepów, urzędów czy klatek schodowych. Ułatwia to osobie niepełnosprawnej dojście na miejsce. Kto może na nich parkować? Czy tylko osoba niepełnosprawna, poruszająca się pojazdem przystosowanym do potrzeb osoby niepełnosprawnej ruchowo? Wbrew pozorom nie tylko. Warto dowiedzieć się jak w praktyce wygląda parkowanie dla niepełnosprawnych. Nawet jeśli nie jesteśmy uprawnieni do korzystania z takich udogodnień. Warto także zaznaczyć, że niepełnosprawność nie zwalnia od odpowiedzialności za sprawne technicznie auto. Wymieniona linka hamulca ręcznego lub regeneracja hamulca elektrycznego, to obowiązek każdego kierowcy. Konieczne jest również spełnianie norm środowiskowych, dlatego sprawny katalizator spalin jest konieczny.

Karta do pakowania i niebieskie koperty

Niebieskie koperty czyli miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów osób niepełnosprawnych są zarezerwowane dla posiadaczy specjalnej karty parkingowej. Parkowanie dla niepełnosprawnych nie obejmuje tylko niepełnosprawnych kierowców, w danej chwili prowadzących pojazd. Na takich miejscach może także parkować zupełnie zdrowa osoba, pod warunkiem, że w samochodzie znajduje się osoba niepełnosprawna, która ma wydaną kartę uprawniającą do parkowania. Taka karta nie jest przypisana do pojazdu, więc nie musi to być samochód, przerobiony tak, by było możliwe ręczne sterowanie gazem i hamulcem. Jeśli w samochodzie znajduje się osoba niepełnosprawna, może to być każde inne auto. Oczywiście na takich miejscach może parkować także osoba zdrowa, pod warunkiem, że przyjechała po osobę niepełnosprawną. Tu jednak trzeba uważać, bowiem wiele zależy od podejścia organów kontroli. Najczęściej wykazują się zrozumieniem i odstępują od ukarania takiego kierowcy, pod warunkiem, że okaże się on kartą parkingową osoby niepełnosprawnej i uprawdopodobni to, że osoba niepełnosprawna zaraz się pojawi.
Nie każdy jednak wie, że do parkowania na miejscach dla niepełnoprawnych uprawnione mogą być nie tylko osoby niepełnosprawne ruchowo. Istnieje wiele innych schorzeń, dzięki którym – zgodnie z prawem – można otrzymać kartę do parkowania.

Jak zdobyć kartę parkingową

Nie zawsze jest potrzebna jest adaptacja samochodu dla osób niepełnosprawnych. W zasadzie przy ubieganiu się o kartę nikt nie będzie sprawdzać, czy adaptacja samochodu dla niepełnosprawnych miała miejsce. Aby otrzymać kartę, należy przedstawić w urzędzie miasta lub gminy właściwe zaświadczenie o niepełnosprawności z odpowiednim kodem choroby oraz zdjęcie do karty. Jeśli będzie zgodny z tym, co stanowi prawo, wnioskodawca otrzyma kartę uprawniającą do parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych. Wydawana jest zawsze na czas ważności zaświadczenia o niepełnosprawności. Oczywiście po przedłużeniu zaświadczenia o niepełnosprawności można ubiegać się o kolejną kartę z aktualną datą ważności.