katalizator spalin

Katalizator spalin – budowa i zastosowanie

Jak działa katalizator spalin?

Katalizator spalin umieszcza się w układzie wydechowym, za kolektorem. Wszystkie wydzielane przez pojazd spaliny przechodzą przez jego wnętrze. W nowszych autach można spotkać więcej niż jeden katalizator. Urządzenia te neutralizują szkodliwe substancje, które zawarte są w spalinach. Na katalizator składa się kilka części, przede wszystkim: podłużna obudowa, w którą wprowadzona jest rura z układu wydechowego. Z tyłu znajduje się zaś dalsza część rury, która ciągnie się do tłumika.

Czym są filtry DPF?

To urządzenia, które są częścią układu wydechowego. Filtry DPF znajdują się za katalizatorem. Dokładniej są w puszce wykonanej ze stali nierdzewnej. W środku znajduje się ceramiczny korpus filtra. We wnętrzu korpusu znajdują się kanały ustawione równolegle. Tworzą one siatkę. Z jednej strony są one zamknięte. Wpływa to na wydzielane spaliny – muszą one przebijać się przez ścianki kanałów wlotowych, by przedostać się do wylotu.

System SCR czyli nowoczesny katalizator spalin

Katalizator SCR pomagają zmieniać cząstki tlenku azotu na wodę i azot, pozbawione tlenków. Podczas eksploatacji roztwory wstrzykiwane są do katalizatora SCR. W nim zaś dochodzi do reakcji redukującej trujące substancje. Jego wydajna praca jest zależna od rozgrzania wydechu, dlatego też jego umieszczenie przy linii wydechu nie jest dziełem przypadku. Część producentów aut umieściła urządzenie przed katalizatorem DOC. Sprawia to, że czas ogrzewania katalizatora SCR ulega skróceniu.

Filtr FAP

Znajduje się on w układzie wydechowym, a dokładniej w puszce, przed którą znajduje się katalizator. W jego wnętrzu znajdują się kanaliki wyłapujące cząsteczki sadzy. By mógł on poprawnie pracować wymagany jest płyn katalityczny oraz czujniki temperatury. Dodatkowo konieczne jest zastosowanie w nim specjalnego środka, który obniża temperaturę samozapłonu sadzy. W związku z tym filtr FAP to część, którą należy okresowo wymieniać – producent danego auta określa okres tejże wymiany.